تفاوت دامنه ir. (آی آر) با دامنه com. (کام) و سایر دامنه ها

تفاوت دامنه ir. (آی آر) با دامنه com. (کام) و سایر دامنه ها

یکی از مسائلی که ذهن اکثر افراد را حداقل برای یک بار هم که شده مشغول کرده است، مسئله تفاوت دامنه آی آر با دات کام یا کلا هر نوع دامنه دیگر است. بعضی ها می‌خواهند یک وب‌سایت راه اندازی کنند و نمی‌دانند که کدام را باید انتخاب کنند.

بعضی ها هم فقط از روی کنجکاوی به این قضیه فکر می‌کنند. شما جزء هر کدام از این دسته ها باشید، جای درستی آمده‌اید!

در این مقاله می‌خواهیم ببینیم که دامنه با پسوند (ir) آی آر چه تفاوتی با دات کام (com) دارد.

همچنین اگر می‌خواهید، اطلاعاتی درباره بقیه دامنه‌ها هم به‌دست آورید، پیشنهاد می کنیم مقالۀ ” دامنه های مختلف را بشناسید؛ کدام پسوند دامنه را انتخاب کنیم؟ ” را مطالعه کنید.

دامنه آی آر و کام اصلا چه معنی دارد؟

  • دامنه com مخفف شده واژه commercial در انگلیسی است. معنی این کلمه “تجاری” است و در ابتدا فقط  وبسایت‌های تجاری از این دامنه استفاده می‌کردند. اما بعد ها دیگر این دامنه برای همه آزاد شد و الان هر کس که بخواهد می‌تواند وبسایت خودش را با پسوند دات کام ایجاد کند.

به همین دلیل دیگر به آن دامنه بین المللی می‌گویند (نه دامنه تجاری).

  • دامنه ir که ما در ایران از آن استفاده می‌کنیم مخففی از کلمه iran در انگلیسی است. تقریبا همه کشورهای دنیا از این نوع دامنه ها دارند که به آن دامنه ملی هم می‌گوییم. مثلا دامنه کشور روسیه (Russia) بصورت rus و دامنه کشور ترکیه (Turkey) بصورت tr نوشته می‌شود.

دامنه آی آر با دامنه دات کام چه فرقی دارند؟

خب! حالا کمی در مورد معنی اسم این دو دامنه اطلاعات داریم. پس وقتش رسیده که یک مقایسه جالب و دقیقی بین آن‌ها انجام بدهیم و ببینیم که اصلا این دو دامنه با یکدیگر تفاوت دارند یا نه؟ هر کدام از این دامنه ها چه مزایایی دارند؟

مقایسه کامل: فرق دامنه آی آر با دامنه دات کام

اول از همه بیایید در مورد دامنه آی آر یا همان دامنه ملی صحبت بکنیم. توجه داشته باشید زمانی که می‌گوییم این دامنه ملی است به این معنی نیست که فقط کاربران ایرانی به آن دسترسی دارند. شما اگر وبسایتی داشته باشید که با دامنه آی آر ثبت شده قطعا از هر جای دنیا که جستجو بشوید نمایش داده خواهید شد.

دامنه‌ای که در این مقاله حریف دامنه ملی ما است، دامنه دات کام است! این پسوند یک دامنه جهانی و پرکاربرد است. یعنی انقدر پرکاربرد است که تقریبا بیشتر از 75 درصد دامنه‌های دنیا با پسوند دات کام ثبت شده‌اند!

دامنه آی آر مقرون به صرفه‌ تر است یا دامنه دات کام؟

اولین تفاوت دامنه ملی (آی آر) با دامنه دات کام این است که این دامین ملی قیمتش کمتر است. حالا چرا به نظر شما قیمت دامنه آی آر پایین‌تر است؟

ببینید کلا هر دامنه‌ای که توسط ما کاربران ساخته می‌شود روی یک سیستم بسیار قوی باید ذخیره و ثبت بشود.

زمانی که شما دامنه ملی خریداری می‌کنید، این دامنه روی سیستمی ذخیره می‌شود که در ایران است. به همین دلیل هزینه نگه‌داری آن پایین‌تر است و این هم بصورت مستقیم روی قیمت آن تاثیر می‌گذارد.

دامنه‌های دات کام در مقایسه با آی آر نسبتا گران‌تر هستند اما این مقدار این عدد خیلی عجیب و غریب نیست. دلیل اصلی گرانتر بودن دامنه دات کام بیشتر نوسان قیمت دلار است وگرنه در اصل قضیه، دامنه آی آر و دامنه دات از لحاظ قیمت فرق چندان بزرگی ندارند.

تفاوت دامنه ir. (آی آر) با دامنه com. (کام) و سایر دامنه ها

در کدام دامنه گزینه‌های بیشتری در اختیار شماست؟

اگر یادتان باشد گفتم که دامنه‌هایی که خریداری می‌شوند در یک سیستم ذخیره می‌شوند.

حالا به نظر شما ممکن است که دو دامنه دقیقا با یک اسم ذخیره شوند؟ مثلا دو تا وبسایت با اسم غرفه  و ملی وب  بصورت melliweb.com ذخیره شوند و هر دو هم وبسایت‌های جداگانه‌ای باشند. خیر ممکن نیست!

تنها در صورتی اسم دو یا چند وبسایت می‌تواند یکی باشد که دامنه آن‌ها فرق داشته باشند. مثلا یک سایت با اسم melliweb.ir و سایت دیگر با اسم melliweb.com باشد این قضیه مسئله‌ای ندارد. حالا این قضیه چه ربطی به تعداد گزینه‌های شما دارد؟ خیلی منطقی است!

همانطور که قبلا هم گفتم دامنه دات کام یک پسوند بین المللی است و در همه کشورهای دنیا استفاده می‌شود. این یعنی شما برای انتخاب اسم با چیزی حدود 8 میلیارد نفر رقابت می‌کنید.

به نظر شما اصلا امکانش نیست که اسمی که شما دوست دارید قبلا توسط حداقل یک نفر انتخاب شده باشد؟ حالا فرض کنید این رقم به 80 میلیون نفر برسد. چه اتفاقی می‌افتد؟ قطعا انتخاب اسم دلخواهتان کمی راحت‌تر می‌شود چون با افراد کمتر و گزینه‌های بیشتری سر و کار دارید.

مردم به کدام دامنه بیشتر اعتماد می‌کنند؟

تقریبا هر کسی حداقل بک بار هم که شده در مورد جرائم سایبری و اینترنتی شنیده و یا حتی خودش هم قربانی آن شده است. حتی خود من هم می‌خواهم از یک سایت خرید بکنم بعضی وقت ها شک به دلم راه می‌دهم که نکند اطلاعاتم را در اختیار افراد نادرست قرار بدهم!

البته این یک چیز کاملا طبیعی است. اما اگر دقت کرده باشید این حس و حال برای سایت هایی که دامنه ملی دارند خیلی کم پیش می‌آید با اینکه اعتماد به وبسایت هایی که دامنه دات کام دارند نسبتا پایین تر است.

می‌دانید چرا مردم به دامنه‌های ملی بیشتر اعتماد دارند؟

چون شما اگر بخواهید وبسایت خودتان را با دامنه ملی (آی آر) راه بیندازید باید در پایگاه اطلاعاتی ایرنیک ثبت نام بکنید.

ایرنیک در حقیقت یک نوع ثبت احوال برای دامنه ملی است و شما باید تمامی اطلاعات خودتان را به این پایگاه بدهید تا دامنه آی آر شما ثبت و قابل استفاده بشود.

از آنجایی که تمامی اطلاعات صاحب دامنه در این پایگاه رسمی به ثبت می‌رسد دیگر این شخخ به هیچ وجه نمی‌تواند به قانون شکنی یا هر نوع کلاهبردای فکر کند چراکه تمامی اطلاعات او به ثبت رسیده و کاملا قابل پیگیری هستند.

برای تبلیغات رسانه‌ای کدام دامنه لازم است؟

درست است که دامنه دات کام برای هر کسی جا افتاده و شناخته شده است، آن هم در سطح جهانی. اما بعضی وقت ها درهایی هستند که کلیدشان دست دامنه آی آر است، نه دامنه دات کام.

یکی از این درها، تبلیغات در رسانه صدا و سیما است. از آنجایی که صدا و سیما کاملا ملی است دامنه‌های غیر از دامنه ملی را در تبلیغات خودش قبول نمی‌کند و اگر شما هم می‌خواهید که در تبلیغات صدا و سیما دیده شوید حتما لازم است که دامنه ملی یا همان دامنه آی آر داشته باشید.

البته لازم است این را هم بگویم که این مساله در سالهای گذشته انقدرها هم سخت گیرانه نبوده است. یعنی حساسیت روی آن کمتر شده و وبسایت‌هایی بودند که به دامنه دات کام در رسانه ملی تبلیغ کرده‌اند (مثل دیجی کالا).

کدام دامنه از لحاظ سئو بهتر عمل می‌کند؟

بیایید ببینیم که دامنه دات کام و دامنه آی آر از نظر سئو چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. برای اینکه متوجه این بشویم لازم است که با آی پی (IP) آشنا بشویم. آدرس آی پی به نوعی محل و موقعیت شماست.

زمانی که شما به اینترنت وصل می‌شوید شماره‌ای به دستگاه شما داده می‌شود (این دستگاه ممکن است لپتاپ موبایل یا تبلت باشد). شما هر جای اینترنت که بگردید با این شماره قابل ردیابی و شناسایی خواهید بود و موقعیت مکانی شما هم برای اینترنت مشخص خواهد شد.

به نظر شما این قضیه چگونه می‌تواند به انتخاب دامنه ربط داشته باشد؟ کمی فکر کنید… زمانی که شما دامنه دات کام خریداری می‌کنید در حقیقت از یک دامنه بین المللی استفاده می‌کنید با اینکه اکثر یا شاید همه مشتریان و بازدیدکنندگان شما از ایران هستند. درست است؟

حالا فرض کنید که وبسایت شما دامنه ملی داشته باشد. یعنی هم دامنه شما از ایران است و هم مشتری/بازدیدکننده شما. به نظر شما این قضیه کمکی به بهینه سازی نتایج نمی‌کند؟ به هر حال برای گوگل دامنه و بازدیدکننده ایرانی نزدیک تر و بهینه تر از دامنه بین المللی و بازدید کننده ایرانی است.

تفاوت دامنه ir. (آی آر) با دامنه com. (کام) و سایر دامنه ها

 با کدام دامنه می‌توانیم تبلیغات در گوگل انجام بدهیم؟

آیا می‌دانستید که با استفاده نکردن از تبلیغات در گوگل چه حجمی از بازدید و مشتری را از دست می‌دهید؟ فقط تصور کنید… 

هر روز بیشتر از 3 میلیارد جست و جو در گوگل انجام می‌شود! بیشتر از 3 میلیارد! و مطمئن باشید که تعداد زیادی از این 3 میلیارد نفر دنبال خدمات و محصولاتی هستند که شما ارائه می‌دهید!

اما عجله هم نکنید! قبل از اینکه سراغ تبلیغات گوگل بروید به دامنه وبسایت خودتان هم فکر کنید! متاسفانه به دلیل تحریم‌هایی که روی ما اعمال شده است دیگر گوگل کار تبلیغاتش را با دامنه ملی ایران (دامنه آی آر) انجام نمی‌دهد! پس اگر کسب و کار شما به شکلی است که نیاز به تبلیغات در گوگل دارید حتما این نکته را به یاد داشته باشید!

از کجا بدانیم که دامنه موردعلاقه ما در دسترس است؟

اگر این مطلب را خوانده و تصمیم به انتخا اسم برای دامنه خود هستید باید از یک چیز مطمئن باشید: اینکه آیا اسمی که شما دوست دارید روی دامنه خودتان بگذارید در دسترس است یا قبلا توسط شخص دیگری انتخاب شده است؟ از کجا می‌توانید این را پیدا کنید؟ نگران نباشید و آن را هم به ما بسپارید!

همین حالا با مشاوران ما تماس بگیرید. ما در عرض چند ثانیه ما نتیجه را به شما می‌گوییم که آیا اسم موردنظر شما در دسترس است یا نه!

خودتان امتحان کنید!

دوستان عزیز من وقتی در مورد ساختن وبسایت و فروشگاه حرف می‌زنیم باور کنید انقدر مطلب و تجربه جالب برای گفتن است که نه من وقت می‌کنم بنویسم و نه شما وقت می‌کنید بخوانید.

تنها و تنها یک راه وجود دارد که همه این‌ها را خودتان تجربه کرده و هم یاد بگیرید و هم کلی لذت ببرید: این راه هم این است که خودتان یک وبسایت درست کنید تا متوجه بشوید.

حالا ممکن است بگویید که مگر الکی است که وبسایت درست کنیم! نه الکی نیست ولی خیلی راحت است، اصلا بگذارید یک خبر خوب دیگری هم به شما بدهم: این کار نه تنها راحت است بلکه برای شما رایگان هم است! بله درست شنیدید!

دات کام یا آی آر…؟

در این مقاله سعی کردم تفاوت‌های اصلی بین دامنه‌های دات کام و آی آر را برای شما توضیح بدم. با توجه به مطالبی که گفته شد من خودم اگر جای شما بودم احتمال زیاد از دامنه با پسوند دات کام استفاده می‌کردم. می‌دانید چرا؟ چون دامنه دات کام برای کسب و کار حرفه‌ای تر است و اینکه اصلا در دنیای اینترنت جا افتاده است. نظر شما چیست؟ کدام دامنه را انتخاب می‌کنید؟ به ماهم بگویید! یا اینکه هر سوالی داشتید در بخش نظرات از ما بپرسید.

بیشتر بخوانید

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ساخت وب سایت / فروشگاه
7 روز تست رایگان