دامنه های مختلف را بشناسید؛ کدام پسوند دامنه را انتخاب کنیم؟

دامنه های مختلف را بشناسید؛ کدام پسوند دامنه را انتخاب کنیم؟

طراحی و راه‌اندازی وب‌سایت فرآیندی است که مراحل زیاد و متنوعی دارد. قبل از هر چیز، شما باید یک دامنه یا همان آدرس اینترنتی مناسب برای سایت خود داشته باشید. این دامنه  هم باید اسم مناسبی داشته باشد و هم پسوند خوبی برای آن انتخاب کنید.

ما در این مقاله به توضیح پسوندهای مختلف دامنه خواهیم پرداخت تا بتوانید از میان این همه دامنه های متنوع، آنچه برایتان مناسب است را انتخاب کنید.

پسوند دامنه چیست؟

هنگامی که شما برای ثبت دامنه موردنظرتان اقدام می‌کنید، علاوه بر اسم وب‌سایت، پسوند دامنه موردنظرتان را نیز باید مشخص کنید.

برای درک مفهوم پسوند دامنه، آدرس سایت ما، یعنی www.melliweb.com  را در نظر بگیرید؛ در این آدرس واژه melliweb نام دامنه و com. پسوند دامنه ما ست.

پسوند‌های دامنه معمولاً نوع کاربری یک وب‌سایت را مشخص می‌کنند. مثلاً ما برای سایت خودمان که یک سامانه سایت‌ساز فارسی است، از دامنه ir. که پسوند مخصوص کشور ایران است استفاده کرده‌ایم.

چرا انتخاب یک پسوند دامنه مناسب اهمیت دارد؟

به دو دلیل؛ نخست اینکه وقتی یک دامنه مرتبط و متناسب با زمینه فعالیتتان انتخاب بکنید، کاربران راحت‌تر می‌فهمند که حوزه کاری سایت شما چیست.

فرض کنید شما یک فروشگاه آنلاین قهوه دارید و از دامنه coffee. استفاده می‌کنید؛ طبیعتاً گوگل (و کاربران) راحت‌تر شما را به عنوان یک کسب و کار مرتبط با قهوه شناسایی می‌کنند

(البته ما برای فروشگاه قهوه دامنۀ com. به معنی تجارت را بیشتر پیشنهاد می‌دهیم)

دلیل دیگر این است که پسوند دامنه در سئوی سایت شما تاثیرگذار است. یعنی به کسب رتبه سایتتان در گوگل و سایر موتورهای جستجو می‌کند.

برای مثال، وقتی شما یک دامنه ir. داشته باشید، شانس کسب رتبه در جستجوهای فارسی برای شما بیشتر خواهد بود. چرا که گوگل شما را به عنوان یک سایت ایرانی می‌شناسد.

پسوندهای مختلف دامنه ها را بشناسید؛ کدام پسوند دامنه را انتخاب کنیم؟

معرفی انواع دامنه ها

شاید بپرسید، چند دامنه در جهان وجود دارد؟ هریک از آنها نشانگر چه چیزی هستند؟

باید بگویم که میلیون‌ها دامنه در جهان وجود دارد و سالیانه به تعداد آنها افزوده می‌شود. دامنه‌ ها دسته‌بندی‌های مختلفی دارند؛ مانند دسته‌بندی براساس کشور، سازمان، مشاغل، کاربرد و…

در نهایت، من باید از چه دامنه‌ای استفاده کنم؟

در ادامه، از بین میلیون‌ها پسوند دامنه‌ موجود، تعدادی از آنها را معرفی خواهم کرد که به نظرم برای کاربران ایرانی بیشترین کاربرد را دارند.

 • com. مخفف Company (شرکت) یا Commercial (تجاری) است. دامنه دات کام رایج‌ترین دامنه مورد استفاده در اینترنت است.
 • org. مخفف Organization (سازمان) است. معمولاً سازمان‌ها و نهادهای غیرانتفاعی از این دامنه استفاده می‌کنند.
 • net. مخفف Netweork (شبکه) است و توسط شبکه‌ها و شرکت‌های اینترنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • biz. مخفف Business و مختص سایت‌های تجاری است.
 • info. مخفف Information (اطلاعات)؛ این دامنه برای سایت‌هایی کاربرد دارد که کارشان اطلاع رسانی است.
 • edu. مخفف Education (سوادآموزی) است و سایت‌های آموزشی از آن استفاده می‌کنند.
 • gov. مخفف Government (دولت) است. نهادهای دولتی از آن استفاده می‌کنند.
 • ir. مخفف IRAN و دامنه ملی کشورمان است.

هر کشور یک دامنه مخصوص به خود دارد. مثلاً fr. فرانسه، nl. هلند و…

یک نکته مهم: اگر شما دامنه ir. برای سایت خود انتخاب کنید، از برخی از ابزارهای اینترنتی مثل تبلیغات گوگل محروم خواهید بود. چرا که دامنه های ایرانی توسط این سرویس ها تحریم شده‌اند.

 • name. به معنی نام است و اشخاص حقیقی از آن استفاده می‌کنند.
 • me. به معنی من است. کاربردی مشابه مورد قبل دارد، فقط کمی خودمانی تر است!
 •  tv. با اینکه این دامنه در اصل متعلق به کشور ناشناخته Tuvalu است، در فضای مجازی بیشتر آن را مخفف Television دانسته‌اند و شبکه‌ها و سایت‌های مرتبط با تلویزیون از آن استفاده می‌کنند.

 

پسوندهای مختلف دامنه ها را بشناسید؛ کدام پسوند دامنه را انتخاب کنیم؟

معرفی دامنه های جدید

در سالهای اخیر، دامنه‌های جدید و جالبی به فضای مجازی افزوده شده‌اند که براساس کاربرد، زمینه علاقمندی یا فعالیت یک وب‌سایت می‌توان آنها را دسته بندی کرد. مثل دامنه cafe. که مخصوص وب‌سایت کافه‌ها است.

این دامنه‌ها هدفمندی بالایی دارند، ماهیت سایت شما را به خوبی معرفی می‌کنند و به طور کلی برای کار حرفه‌ای‌ مناسب هستند. البته، ایراد بزرگ این دامنه ها، بالا بودن هزینه ثبت و تمدید آنهاست.

بنابراین در صورتی که تمایل به استفاده از آنها دارید، بهتر است ابتدا بررسی کنید که آیا برای شما مقرون به صرفه هستند یا خیر.

 چند نمونه از این دامنه ها:

 • cafe. (دامنه ای مخصوص کافه ها)
 • photography. (دامنه‌ای مخصوص عکاسان)
 • shoes. (مخصوص مشاغل مرتبط با تولید و فروش کفش)
 • gold. (مشاغل مرتبط با طلا و جواهر)
 • Art. (سایت هنری)
 • car. (مرتبط با اتومبیل – دامنه‌ای بسیار بسیار گرانقیمت..)
 • fitness. (سایت تناسب اندام)

معرفی دامنه‌های رسمی ایرانی

در این قسمت می‌خواهم تعدادی از دامنه‌های مهم ایرانی را به شما معرفی کنم. مهم به این خاطر که از این دامنه‌ها برای وب‎سایت‌های رسمی استفاده می‌شود و ثبت آنها نیاز به مجوز دارد.

این دامنه‌ها روی دامنه ir. ثبت می‌شوند یا به عبارت دیگر زیردامنه‌های ir. هستند (به این دامنه ها مکمل نیز گفته می‌شود).

 • id.ir. این دامنه مخصوص اشخاص حقيقی ايرانی است. متقاضی ثبت این دامنه باید تصوير شناسنامه خود را ارائه بدهد.
 • gov.ir. این پسوند مخصوص بخش‌های اجرایی سه قوه مجریه، مقننه و قضائیه جمهوری اسلامی ایران است. ارائه درخواست کتبی در سربرگ موسسه الزامی است.
 • org.ir. پسوند انجمن های علمی، سازمانهاي غير انتفاعي رسمي و موسسات بين المللی ثبت شده كه دولت ايران يا يكي از موسسات آن عضوشان است. برای دریافت این دامنه‌ها، ارائه کپی روزنامه رسمی موسسه الزامی است.
 • co.ir. مخصوص سازمانها و شركتهاي غير دولتي است. شركت هاي متقاضي اين پسوند بايد دارای شرکت ثبت شده باشند.
 • sch.ir. اين پسوند مختص مدارس، موسسات آموزشی و ساير سازمانهاي آكادميك تحت مجوز وزارت آموزش و پرورش جمهوري اسلامي ايران بوده و ارائه کپی مجوز مذکور و درخواست کتبی در سربرگ موسسه الزامی است.
 • ac.ir. اين دامنه مخصوص موسسات آموزش عالی دارای مجوز وزارت علوم، وزارت بهداشت، مجلس شورای اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده و ارائه کپی مجوز مذکور الزامی است.
 • net.ir. اين دامنه مخصوص شرکتهای ارائه دهنده خدمات شبکه و ISP ها بوده و ارائه کپی مجوز ISP الزامی است.

پسوندهای مختلف دامنه ها را بشناسید؛ کدام پسوند دامنه را انتخاب کنیم؟

 چگونه دامنه مناسب وب‌سایت خود را انتخاب کنید؟

تا اینجا با تعدادی از دامنه‌ ها و همینطور با معنی پسوند دامنه ها آشنا شدیم. اما سوال اینجاست که شما باید از چه دامنه ای برای وب‌سایت خود استفاده کنید؟

 • استفاده از دامنه‌ های معروف و رایج مثل ir. و com. بدون ریسک‌ترین و راحت‌ترین انتخاب شما است. ما هم این انتخاب را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

چرا که برای کاربران هم متداول‌تر است. البته، شرایطی هم وجود دارد که انتخاب پسوندی دیگر برای شما بهتر باشد.

 • بهتر است دامنه سایت شما معرف حوزه فعالیت آن باشد. امروزه دامنه‌های جدید بسیار متنوعی بر اساس مشاغل، علاقمندی‌ها و زمینه فعالیت یک ‌وب‌سایت اینترنتی عرضه می‌شوند. می‌توانید دامنه خود را از بین چنین دامنه‌هایی انتخاب کنید.

طبعاً هزینه خرید و ثبت دامنه برای هر کاربری مهم است. دامنه‌تان را با توجه به بودجه خود انتخاب کنید. درنظر داشته باشید که باید هر سال دامنه خود را تمدید کنید. این هزینه‌ای نیست که تنها یکبار بپردازید.

 •  دامنه‌ای انتخاب کنید که پرداخت هزینه تمدید آن نیز برایتان سنگین نباشد. در حال حاضر کم هزینه‌ترین دامنه‌ برای ایرانی‌ها، ir. است.
 • اگر قصد راه‌اندازی وب‌سایت رسمی یک نهاد یا ارگان دولتی را دارید، باید از زیردامنه‌های دات آی آر استفاده کنید. برای ثبت این نوع دامنه نیاز به اخذ مجوز خواهید داشت.
 • شما می‌توانید در صورت امکان چندین پسوند دامنه برای وب‌سایت خود خریداری کنید. این کار به برندسازی سایتتان کمک می‌کند و باعث می‌شود رقبای شما نتوانند از طریق نام وب‌سایت شما (و استفاده از یک پسوند دیگر) مشتریانتان را از آن خود کنند.

البته این مساله فقط برای وب سایت های بزرگ صادق است و اگر کسب و کار کوچکی دارید، نگران این موضوع نشوید.

چطور یک دامنه مناسب انتخاب کنیم؟

شما میتوانید بدون زحمت، یک وبسایت با قالب اختصاصی داشته باشید. ما با افتخار تمامی مراحل طراحی سایت و تولید محتوای سایت شما را با کمترین هزینه به عهده میگیریم و تا پایان کار پشتیبان و همراه شما خواهیم بود.

اگر قصد راه اندازی یک وبسایت دارید، همین حالا با کارشناسان ما تماس بگیرید تا در مورد انتخاب دامنه شما را راهنمایی کنند. 01333854446

بیشتر بخوانید

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ساخت وب سایت / فروشگاه
7 روز تست رایگان