تولید محتوا چیست؟ چرا باید برای وبسایت خود محتوا تولید کنیم؟

تولید محتوا چیست؟ چرا باید برای وبسایت خود محتوا تولید کنیم؟

تولید محتوا چیست؟

اگر در حال راه اندازی یک وبسایت هستید و یا تصمیم به ایجاد یک فروشگاه اینترنتی گرفته اید، حتما واژه ” تولید محتوا ” زیاد به گوشتان خورده است.

امروزه تاکید بیشتر سئو (SEO) بر ایجاد تولید محتوای با کیفیت عالی می باشد، چرا که با ایجاد تولید محتوای خوب آمار بازدید از سایت شما بالا رفته و رتبه سایت شما بهبود می یابد، به همین دلیل برای رسیدن به این هدف مهم مدیران تولید کننده محتوا از افراد با تجربه و متخصص برای انجام این شغل استفاده کرده اند.

اصلا محتوا چیست؟

محتوا همانطور که از نامش مشخص است یعنی اطلاعاتی که می تواند به صورت الکترونیکی ایجاد شود و قابل مدیریت باشد که این اطلاعات می تواد به صورت عکس، فیلم، انیمیشن و یا متن باشد، یا به طور کلی به تمامی امکاناتی که یک صفحه وب برای نمایش به عموم افراد نیاز دارد محتوا می گویند.

فرض کنید در حال وبگردی هستید و سایتی را انتخاب و از آن دیدن می کنید. از همان ابتدا جذب صفحاتی از وب خواهید شد که طراحی سایت آن زیبا باشد و تمامی امکانات بر روی صفحه قابل رویت بوده و مخفی نشده باشد که شما دچار سردرگمی شوید.

حال نقش اصلی در طراحی صفحه وب محتوای آن است که سایت شما را بارور کند، یعنی صفحه وب مانند درختی زیبا است و میوه های آن همان محتواهای مطلوب این صفحه وب خواهد بود، پس هر چه محتوای شما با ارزش تر باشد به زیبایی سایت شما کمک خواهد کرد، یا اینکه می توانیم این طور بیان کنیم:

هر چقدر هم طراحی صفحه وب شما خوب و زیبا طراحی شده باشد و تمامی امکانات لازم را نیز مهیا کرده باشید ولی محتوای مناسب و با ارزش در آن نباشد در واقع سایت شما کاملا بی ارزش شده و هیچ مخاطبی را جذب نخواهد کرد.

آنچه از این متن دریافت می شود این است که تولید محتوا بخش بسیار مهمی از طراحی صفحات وب است و باید بسیار تخصصی به آن توجه شود و اگر خود اشخاص یا شرکت ها نمی توانند محتوای با ارزشی تولید کنند باید از متخصصین تولید محتوا برای انجام این کار استفاده کنند.

تولید محتوا چیست؟ چرا باید برای وبسایت خود محتوا تولید کنیم؟

کارشناس تولید محتوا

کارشناس تولید محتوا در واقع رهبری تولید و انتشار اطلاعات به رسانه ها را بر عهده دارد و کسی است که تولید محتوا را تحت نظر داشته و در صورت ایرادی در آن سریعا آن را برطرف کرده و محتوایی کاملا دلپسند و مناسب برای هر رسانه ای را تولید می کند.

او در واقع می داند که مخاطب یا مشتری جذب چه چیزهایی می شود و بنا به آن هدف اطلاعات را رهبری و تولید خواهد کرد. کارشناس تولید در زمینه های زیادی فعالیت می کنند و می تواند هر یک از موارد زیر نیز باشد:

 • پست های وبلاگ
 • کتاب ها
 • رسانه های اجتماعی نظیر تلگرام، اینستاگرام و…

نیازمندی به تولید محتوا

تولید محتوا یک شغل است و به تخصص نیاز دارد، فرض کنید شرکت بزرگی دارید که محصولات بسیار زیاد و با کیفیت عالی تولید کرده اید شما نیاز دارید محصولات خود را تبلیغ کنید و آن را به بازار عرضه کنید و بتوانید با دیگر شرکت ها رقابت کنید تمام این کارها باید به درستی انجام شود.

اگر شما حتی بهترین کالا را نیز تولید کنید و نتوانید آن را تبلیغ کنید هزینه گزافی را از دست خواهید داد، پس تولید محتوای عالی و مناسب یک راه عالی برای توضیح محصول شما و عرضه آن به مشتریان می باشد که اگر به درستی انجام نشود دوباره ضرر خواهید کرد پس تمامی شرکت ها و افرادی که قصد دارند کسب و کاری ایجاد کنند و آن را به مخاطب خود القا کنند نیازمند تولید محتوا می باشند.

دلایل بهره مندی از تولید محتوا :

 1. مغز یک فعالیت و کسب و کار محتواست: تولید عکس و تصویر در صفحه وب شما اولین اقدام برای جذب مخاطب می باشد ولی ماندگارترین تاثیر در ذهن مخاطب محتوای شما خواهد بود. پس محتوا در یک فعالیت به مانند cpu در کامپیوتر است و مخاطب شما را جذب خواهد کرد.
 2. محتوای مناسب، افزایش مخاطب: در حال وبگردی برای گرفتن اطلاعات در مورد یک موضوع و یا کالایی خاص هستید و سایتی را باز میکنید و از آن دیدن می کنید، شما نیاز دارید اطلاعاتی مختصر و مفید در مورد کالا یا موضوع خود پیدا کنید.
 • اگر سایتی را که انتخاب کرده و از آن دیدن می کنید فقط از تصاویر پر شده باشد و یا امکانات کافی برای رسیدن به موضوع مورد نظر وجود نداشته باشد و یا آنقدر گرافیک و تجهیزات سایت ساده و بی کیفیت باشد به راحتی از آن دست خواهید کشید، اگر شما قصد دارید مخاطبان تحت تاثیر شما قرار بگیرند و مخاطبان زیادی را به سایت خود بکشانید نیازمند تولید محتوای مناسب هستید.

تولید محتوا چیست؟ چرا باید برای وبسایت خود محتوا تولید کنیم؟

نکات مربوط به تولید محتوا در سایت

 1. محتوای مناسب: موضوع و محتوای مناسبی را متناسب با طراحی سایت انتخاب کنید.
 2. داشتن ایده برای تولید محتوا: برای اینکه بتوانید محتوای خوب و با کیفیتی ایجاد کنید که آمار و رتبه سایت شما را بهبود دهد ایجاد یک لیست از کلمات کلیدی لازم است، در ابتدا قبل از نوشتن متن برای سایت خود یک دفترچه در کنار خود داشته باشید و تمامی موضوعات مرتبط با محتوایی که می خواهید تولید کنید را در این دفترچه یادداشت برداری کنید و در کنار آن کلمات کلیدی را قرار دهید و بعد از انجام این کار شروع به نوشتن محتوا با توجه به موضوع های مرتبط و کلمات کلیدی کنید.
 3. روان بودن محتوا: یک محتوای خوب و روان، محتوایی است که بتواند مخاطب را به خود جذب کند و استفاده از متنی روان و قابل فهم می تواند به جذب مخاطب و مشتری کمک کند، سعی کنید دقیقا مطالب دیگران را کپی برداری نکنید و کمی آن را تغییر دهید که متفاوت شود، بهترین حالت این است که مطالب چند سایت مختلف را بخوانید و چیزی غیر از نوشته های دیگران بنویسید که جدید باشد و بازدیدکنندگان جذب آن شوند.

نویسنده تولید محتوا

همانطور که گفته شد کارشناسان تولید محتوا رهبری و انتشار اطلاعات محتوا را برعهده دارند و نویسندگان زیادی نیز در این شغل فعالیت می کنند، اما نویسنده تولید محتوا باید در اولین قدم برای تولید محتوا خود را جای مخاطب قرار دهد و بداند که او ربات نیست و نوشته ها و فیلم هایی که تولید می کند خاص مخاطب باشد و او آگاه است و به تک تک کلمه ها و نوشته های شما فکر می کند و آن را قرار است با دیگران به اشتراک بگذارد، پس سعی کنید این موارد را در هنگام نوشتن محتوا رعایت کنید.

نکات طلایی و بسیار مهم در تولید محتوا

 1. همیشه فرض کنید که مخاطب شما نیازمند اطلاعات است.
 2. سعی کنید حرف اصلی از محتوا را در اول و آخر مقاله بزنید.
 3. سعی نکنید مانند کتاب و رسمی محتوا تولید کنید بسیار شفاف و کاملا عادی سخن و محتوا تولید کنید که جذاب باشد و همه پسند.
 4. از محتواهای بسیار زیاد پرهیز کنید و در صورت امکان سخن و محتوای خود را کاملا مطلوب و بدون زیاده گویی بیان کنید که مخاطب در زمان اندکی کل آن را بخواند.
 5. سعی کنید از کلمات کلیدی متناسب با موضوع و اصطلاحات آشنا استفاده کنید.
 6. این را در نظر بگیرید که همه مخاطبان مثل هم نیستند و در تولید محتوا متعادل باشید.
 7. سعی کنید جذابترین تصاویر و گرافیک را در سایت خود قرار دهید.

وب سایت شما به عنوان ارائه‌دهنده و معرف نام تجاری شما عمل می‌کند و برای انجام این کار به یک مورد نیاز دارد؛ به افراد مورد نظری که درباره آنچه که انجام می‌دهید توضیح دهند تا مخاطب با شما ارتباط برقرار کند.

موارد بسیاری وجود دارد که به انجام این کار کمک می‌کند، اما محتوا در هر جنبه‌ای‌‌ از این فرآیند دخیل است.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی شده است در مورد تولید محتوا اطلاعات مفیدی به مخاطبان ارائه شود و در حالت کلی تعریفی از محتوا شده است که یک محتوا چه تاثیری در فروش محصولات و عرضه آن به مخاطبان و مشتریان می گذارد.

در مورد نیازمندی به محتوا چند نکته را ذکر کردیم که محتوا در واقع مغز یک فعالیت و کسب و کار می باشد که باید به آن به مانند یک شغل کاربردی و تخصصی نگاه شود که نویسندگان تولید محتوا بایستی چهار چوبی را در نحوه تولید کردن محتوا رعایت کنند و مخاطبان خود را شبیه به خود ببینند و مطالبی را ارائه دهند که همه پسند باشد و در آخر نیز نکاتی طلایی و مختصر در مورد تولید محتوا ارائه شده است.

مجموعه بزرگ ملی وب افتخار همکاری با بسیاری از وبسایت ها و کسب و کار های بزرگ را دارد. اگر به تازگی وبسایت خود را راه اندازی کرده اید و برای تولید محتوای آن، وقت و اطلاعات کافی ندارید؛ همین حالا با مشاوران ملی وب تماس بگیرید. 01333854446

در پایان نیز از تمامی عزیزان و مخاطبانی که این مقاله را خواندند تقاضا می شود اگر نقد و نظری دارند آن را در قسمت ثبت دیدگاه به اشتراک بگذارند.

بیشتر بخوانید

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ساخت وب سایت / فروشگاه
7 روز تست رایگان