روانشناسی رنگ‌ها در طراحی وب سایت، چه رنگی بهتر است؟

روانشناسی رنگ‌ها در طراحی وب سایت، چه رنگی بهتر است؟

در گذشته در جوامع مختلف بعضی از رنگ‌ها نمادهای مختلفی از جمله: نماد ثروت و قدرت بودند اما تمامی رنگ‌ها این خاصیت را دارند که گویای عواطف انسانی باشند.

یکی از سوالات رایج مدیران این است که “چه رنگی برای قالب وبسایت انتخاب کنیم؟” در این مقاله قصد داریم شما را با روانشناسی رنگ‌ها در طراحی وب سایت آشنا کنیم.

روانشناسی رنگ‌ها در طراحی وب سایت

رنگ‌ها قدرتمندند! چرا که نه تنها بر روی عواطف و احساسات بلکه بر روی رفتار افراد هم اثرگذارند. علم روان‌شناسی رنگ‌ها می‌تواند به شما کمک کند برندتان را تقویت کنید، فروش‌تان را افزایش دهید، یا حتی کاربران را مجاب کنید تا به صفحات خاصی از وبسایت شما هدایت شوند یا عملیات در نظر گرفته شده‌ای را انجام دهند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که افراد در کمتر از ۹۰ ثانیه بازخورد مساعد یا غیرمساعدی نسبت به یک محصول نشان می‌دهند و این در حالیست که ۹۰درصد این تصمیم بر اساس رنگ محصول گرفته می‌شود. همچنین مطالعات متخصصان این حوزه نشان می‌دهد که رنگ مناسب تا ۸۰ درصد در به رسمیت شناختن برند شما مؤثر است.

اگر بدانید که هر رنگ چه تاثیراتی بر افراد می‌گذارد می‌توانید بهترین گزینه را برای رنگ‌آمیزی وبسایت خود برگزینید. در ادامه در این خصوص اطلاعات بیشتری را با شما در میان می گذاریم.

روانشناسی رنگ آبی

روانشناسی رنگ‌ها در طراحی وب سایت

آبی با مفاهیمی همچون صلاحیت، کیفیت، آرامش، اعتماد، پایداری، خرد، وفاداری، استحکام، بهره‌وری و امنیت مرتبط است. آبی روشن می‌تواند مفاهیمی چون طراوت و انرژی‌بخشی را نیز در بر گیرد.

چه زمانی از آبی استفاده کنیم؟

آبی اغلب توسط شرکت‌های بزرگ و بانک‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، چرا که قابلیت جلب اعتماد فراوانی در این رنگ نهفته است. همچنین برای سایت‌هایی در زمینه مراقب‌های بهداشتی، دندانپزشکی، تکنولوژی سطح بالا، علوم پایه، دولت و موارد اینچنینی مناسب است.

استفاده بیش از حد از رنگ آبی می‌تواند وب سایت شما را سرد و بی روح کند. همچنین استفاده از آن می‌تواند باعث بی اشتهایی شود، پس هیچ‌وقت از آن برای وبسایت‌هایی با موضوع خوراکی استفاده نکنید.

روانشناسی رنگ سبز

روانشناسی رنگ‌ها در طراحی وب سایت، چه رنگی بهتر است؟

سبز به منظور هماهنگی و حفظ تعادل عناصر به کار می‌رود. رنگ سبز با رشد و پویایی، سلامتی، طبیعت، ثروت، آرامش، سخاوت، باروری، موفقیت، صلح و مضامینی از این قبیل مرتبط است.

 چه زمانی از سبز استفاده کنیم؟

پردازش رنگ سبز توسط چشم به سادگی انجام می‌شود. از این رنگ به منظور ایجاد آرامش و در وبسایت‌هایی در زمینه طبیعت استفاده کنید. همچنین رنگ سبز برای وبسایت‌هایی با محوریت علم، جهانگردی، منابع انسانی و… مناسب است.

 چه زمانی از سبز استفاده نکنیم؟

این رنگ برای سایت‌هایی با محوریت کالاهای لوکس، تکنولوژی و مضامین مشابه مناسب نمی‌باشد.

روانشناسی رنگ زرد

زرد درخشان‌ترین رنگ است.

زرد درخشان‌ترین رنگ است. با موضوعاتی همچون شادی، خوش‌بینی و جوانان همخوانی دارد. همچنین القاء کننده‌ی برخی ویژگی‌ها منفی مثل بزدلی، فریب و ارزانی نیز می‌باشد.

چه زمانی از رنگ زرد استفاده کنیم؟

برای شادی بخشیدن به افراد از زرد استفاده کنید. اگر می‌خواهید این شادی توأم با آرامش باشد، از زرد روشن کم‌رنگ‌تر استفاده کنید. رنگ زرد برای جلب توجه به متن‌ها و دکمه‌هایی که با کلیک بر روی ‌آن‌ها عملیات خاصی انجام می‌‌شود بسیار مناسب است.

چه زمانی از زرد استفاده نکنیم؟

از آنجایی که نگاه کردن طولانی به رنگ زرد باعث خسته شدن چشم‌ها می‌شود، استفاده‌ی زیاد آن توصیه نمی‌شود. تا حد ممکن سعی کنید از تناژ کمرنگ تر زرد و در حاشیه ها استفاده کنید. این رنگ را مستقیم در چشم کاربران قرار ندهید.

روانشناسی رنگ نارنجی

روانشناسی رنگ نارنجی

نارنجی یک رنگ فعال و پرجنب و جوش است که عموما با تفریح، شادی، هیجان و اشتیاق مرتبط است. همچنین استفاده از این رنگ برای جلب توجه و برقراری ارتباط نیز توصیه می‌شود.

چه زمانی از نارنجی استفاده کنیم؟

برای جلب توجه به عملکردهای مهم (مشترک شدن (subscribe)، خرید، عضویت و …) یا هر محتوایی که می‌خواهید توجه افراد به آن جلب شود، برای سایت‌های تجارت الکترونیک، خودرو، تکنولوژی، سرگرمی، غذا و … مناسب است.

چه زمانی از نارنجی استفاده نکنیم؟

هرچند که شدت نارنجی از قرمز کمتر است، اما با این حال استفاده زیاد از آن مسحورکننده است. در به کار بردن آن زیاده‌روی نکنید.

روانشناسی رنگ بنفش

روانشناسی رنگ بنفش

رنگ بنفش یکی از سه رنگ ثانویه ای است که از ترکیب دو رنگ اصلی قرمز و آبی به دست می آید و در واقع نه رنگ گرم است و نه سرد. رنگ بنفش اولین رنگ ثانویه ای است که توسط انسان ساخته شده است.

یاسی، ویولت یا بنفش آبی، ارغوانی و بنفش قرمز طیف های مختلف زنگ بنفش محسوب می شوند.

چه زمانی از بنفش استفاه کنیم؟

بنفش، اغلب به عنوان نماد راز و رمز، سحر و جادو، اصالت و ثروت در نظر گرفته می شود. رنگ بنفش به ویژه سایه های روشن تر آن، باعث آرامش روحی و روانی افراد شده و اعتماد به نفس و عزت نفس را در آن ها افزایش می دهد.

رنگ بنفش قوه ی تخیل و خلاقیت در کودکان را افزایش می دهد. میتوان از این رنگ در طراحی وبسایت های مربوط به کودکان، فروشگاه زیورآلات و… استفاده کرد.

بنفش یک رنگ روحانی است که بالاترین سطح آگاهی و تفکر در زمینه های معنوی را دارا می باشد. پیشنهاد ما این است که از تناژ روشن تر این رنگ بهره بگیرید.

چه زمانی از بنفش استفاده نکنیم؟

متاسفانه تحقیقات نشان می دهد که رنگ بنفش در طیف تیره و مایل به ارغوانی می تواند باعث فشار های عصبی و افسردگی و تشدید علائم آن در برخی افراد شود.

اگر در زمینه مطالب روان شناختی محتوا تولید می کنید، بهتر است از این رنگ کمتر استفاده کنید.

روانشناسی رنگ مشکی

روانشناسی رنگ‌ها در طراحی وب سایت، چه رنگی بهتر است؟

مشکی رنگ قدرتمندی است که اغلب با مفاهیمی مثل کمال، ظرافت، قدرت، ثبات، استحکام، تشریفات و هوش همراه است. این رنگ همچنین می‌تواند نماد مرگ، رمز و راز و شرارت باشد.

چه زمانی از مشکی استفاده کنیم؟

بسته به رنگ‌هایی که به همراه آن استفاده می‌شود، مشکی زیبا و مدرن است. مشکی برای کالاهای لوکس، مد و فشن، بازاریابی، لوازم آرایشی و … بسیار مناسب است.

این رنگ اگر متناسب با حرفه و موضوع وبسایت شما بصورت بهینه استفاده شود، میتواند یک فضای مدرن و ایده آل را به نمایش بگذارد و برای کاربران فضایی جذاب داشته باشد.

چه زمانی از مشکی استفاده نکنیم؟

استفاده زیاد از مشکی شما را از هدف وبسایت دور می‌کند و می‌تواند احساس شوم و شرورانه به کاربر منتقل کند یا حتی باعث ناراحتی و استرس افراد شود.

روانشناسی رنگ سفید

روانشناسی رنگ سفید

سفید رنگی است که ترکیب همهٔ رنگ‌های طیف قابل دیدن است. این رنگ با خلوص، پاکی، شادی، صمیمیت و امنیت مرتبط است.

چه زمانی از سفید استفاده کنیم؟

سفید رنگ دکترها، پرستارها و دندانپزشک‌هاست که آن را به یک رنگ جدانشدنی از وبسایت‌هایی که با موضوع سلامتی در ارتباط هستند تبدیل کرده است. همچنین این رنگ برای وبسایت‌های علمی نیز بسیار مناسب است.

چه زمانی از سفید استفاده نکنیم؟

از آنجایی که تأثیر رنگ سفید در کنار رنگ‌های دیگر متفاوت است، استفاده از آن در هر نوع وبسایتی می‌تواند مناسب باشد. اما اگر موضوع وبسایت شما، یک موضوع هیجانی ست و یا در وبسایت خود فیلم به اشتراک میگذارید؛ استفاده بیش از حد این رنگ باعث می شود وبسایت شما بی روح به نظر برسد و جذابیت نداشته باشد.

جمع بندی

در انتها چیزی که در مورد تمام رنگ ها اهمیت دارد، ایجاد حس تعادل و هماهنگی در رنگ و لعاب وب سایت شماست. این روزها میتوان بیشمار قالب اماده در گوگل پیدا کرد و بی زحمت یک وبسایت ساده ایجاد کرد اما اگر کسب و کار یا خدمات شما قرار است بصورت حرفه ای ایجاد شود، بهتر است هرکاری را به کاردان آن بسپارید.

برای مشاوره و طراحی یک وب سایت اختصاصی با یک قالب جدید و خاص با کارشناسان ملی وب تماس بگیرید. 01333854446

بیشتر بخوانید

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ساخت وب سایت / فروشگاه
7 روز تست رایگان