فاکتورهای یک فروشگاه اینترنتی موفق و پرفروش

فاکتورهای یک فروشگاه اینترنتی موفق و پرفروش

10 معیار ساده برای یک فروشگاه اینترنتی موفق و پرفروش

فرض کنید، در یک خیابان تعدادی فروشگاه وجود دارد. با نگاهی کلی، یکی از آن‌ها چشم‌تان را می‌گیرد و وارد آن می‌شوید. اگر محصولاتش هم مناسب باشد، به احتمال زیاد از آن خرید می‌کنید. این موضوع در مورد فروشگاه‌های اینترنتی هم وجود دارد؛ و اتفاقا به دلیل رقابت بالا، بیشتر این موضوع را می‌بینیم. چون دیگر امروز، برای فروش هر محصول یا خدمت، چندین فروشگاه وجود دارد و نیازی نیست، برای پیدا کردن آن محصول به هر دری بزنیم.

اگر، شما هم صاحب یک فروشگاه اینترنتی هستید و می‌خواهید صاحب یک فروشگاه‌های پرطرفدار و مشتری پسند باشید، باید زحمت حرفه‌ای بودن سایت‌ فروشگاهی را به خودتان بدهید. ما با سابقۀ چند ساله‌ای که در طراحی فروشگاه اینترنتی و سر و کله زدن با سایت‌های فروشگاهی متفاوت داریم، در این مقاله مشخصه‌های یک فروشگاه اینترنتی حرفه ای را با شما درمیان میگذاریم.

ویژگی‌ های یک فروشگاه اینترنتی حرفه‌ ای چیست؟

بنظر شما چرا برخی فروشگاه ها بسیار شناخته شده هستند، اما نام برخی دیگر را تا به حال نشنیده ایم؟ در ادامه به شما می‌گوییم، که چه معیارهایی یک فروشگاه اینترنتی حرفه‌ای را توصیف و آن را نسبت به بقیه شاخص می‌کند.

1. سایت فروشگاهی‌تان را بهینه (سئو) کنید

تقریبا همۀ مشتریان ما این سوال را می‌پرسند، که فروشگاه من از چه زمانی در گوگل بالا می‌آید؟ حق هم دارند؛ چون لازمۀ فروش یک فروشگاه اینترنتی، قرار گرفتن در رتبه‌های بالای گوگل و دیده شدن توسط مشتریان است. سئو این کار را برای شما انجام می‌دهد.

پیش‌نیاز بهینه شدن سایت فروشگاهی‌تان، استفاده از سایت‌ساز یا سیستمی برای سایت است که استانداردهای سئو در آن رعایت شده باشد و قابلیت بالا آمدن در اولین لینک‌های گوگل را داشته باشد. بعد از آن، مسئولیت سئو کردن سایت، به عهدۀ خودتان خواهد بود. مثلا در محتوای سایت‌تان اصول سئو را رعایت کنید؛ صفحه محصول‌تان کامل و بهینه باشد؛ علاوه بر محتوای متنی، از محتوای ویدئویی و تصویری هم استفاده کنید.

2. در سایت فروشگاهی از تصاویر با کیفیت استفاده کنید

به‌ قولی یک تصویر ارزش هزاران کلمه را دارد! استفاده از تصاویر مناسب، در کسب و کارهای آنلاین مانند فروشگاه اینترنتی، از نان شب هم واجب‌تر است! چون مشتری امکان دیدن و لمس کردن محصول را از نزدیک ندارد و تنها از روی یک تصویر باید تصمیم به خرید بگیرد.

پیشنهاد می‌کنیم برای بعضی از محصولات مانند پوشاک، به‌جای استفاده از تصاویر آماده در اینترنت، خودتان با یک دوربین باکیفیت این کار را انجام دهید. برای اینکه مشتری همۀ ابعاد ببیند، تعدادی تصویر از چند زاویه مختلف محصول بگیرید. همچنین امکان زوم شدن را برای تصاویر قرار دهید.

3. کار با فروشگاه اینترنتی برای کاربر راحت باشد

اصلا ما چرا از فروشگاه‌های اینترنتی استفاده می‌کنیم؟ قطعا سادگی و راحتی اصلی‌ترین دلیل ماست!

حالا اگر این فروشگاه اینترنتی هم بخواهد کارمان را سخت کند، قطعا از خیر آن می‌گذریم. مثلا اینکه بعد از باز کردن فروشگاه، ندانیم از کجا محصول دلخواه‌مان را سفارش دهیم؛ فضای سایت زیادی شلوغ باشد؛ یا اینکه فرآیند خرید پیچیده باشد.

انتظار ما از سایت فروشگاهی، خرید محصول یا خدمت مورد نظرمان در کوتاه‌ترین زمان و به ساده‌ترین شکل ممکن است. یکی از مواردی که فرایند خرید را راحت می‌کند، وجود دسته‌بندی مناسب و نوار جستجو بر اساس این محصولات است؛ به‌گونه‌ای که برای پیدا کردن یک محصول مجبور نباشیم، همۀ فضای سایت را بگردیم؛ یا اینکه فرآیند ثبت سفارش و خرید در 2 یا 3 مرحله انجام شود.

خلاصه اینکه خودتان را جای مشتری بگذارید و به این فاکتورها در فروشگاه اینترنتی‌تان اهمیت بدهید. بعد از صرف انرژی فراوان برای جذب مشتری، نگه داشتن او بعد از ورود به فروشگاه، نیمۀ دیگر مسئولیت‌تان است. پس سعی کنید، با طراحی ساده و کاربرپسند سایت‌ تان (که به آن تجربه کاربری یا UX هم می‌گویند)، او را تا درگاه پرداخت پیش ببرید.

تجربه کاربری سایت فروشگاهی

4. ویژگی‌ها و اطلاعات محصولات را کامل بنویسید

یک صفحه محصول خوب، شامل توضیحات کاملی از محصول است. مشتری هنگام مراجعه به صفحۀ هر محصول شما باید به همۀ سوالاتش پاسخ داده شود. چون در فضای آنلاین، فروشنده‌ای برای توضیح حضوری وجود ندارد. با توضیحات کامل از محصول باید مشتری را بدون هیچ ابهامی نسبت به خرید مطمئن کنید.

اضافه کردن توضیحات محصول را، علاوه بر تاثیر روی جذب مشتری، برای سئوی سایت به‌شدت پیشنهاد می‌کنیم. چون گوگل نیز بر اساس رفتار کاربر تصمیم می‌گیرد و هم اینکه امکان به‌کار بردن کلمات کلیدی در متن توضیحات وجود دارد.

آیتم جذاب دیگری که آن را در بعضی از سایت‌های فروشگاهی می‌بینیم، بخش مقایسه محصولات است. اضافه کردن مقایسه محصولات، تاثیر فوق‌العاده‌ای در تصمیم خرید مشتری دارد؛ چون بعضی از مشتریان بین خرید چند گزینه شک و تردید دارند و شما با این‌کار تصمیم‌گیری را برایش راحت می‌کنید.

یک پیشنهاد: در سایت فروشگاهی‌تان، یک بلاگ فعال داشته باشید و با توجه به زمینه فعالیت‌تان، تولید محتوا کنید، مثلا اگر محصولات مراقبت از پوست می‌فروشید، مقالاتی راجع به روش‌های مراقبت پوستی، تغذیۀ سالم و سایر موضوعات مرتبط قرار دهید. 

5. بخشی را برای نظرات کاربران در نظر بگیرید

حتما برای‌تان پیش آمده که قبل از خرید یک محصول، در مورد آن از دیگران پرس و جو کنید. نظر مثبت یک دوست یا شخصی دیگر، شما را مصمم به خرید محصول می‌کند و در مقابل نظر منفی او، شما را از خرید منصرف می‌کند. این موضوع که نظر دیگران روی تصمیم خرید ما تاثیرگذاری بالایی دارد، در مورد خرید اینترنتی هم وجود دارد.

اگر خودتان تجربۀ خرید اینترنتی داشته باشید، قطعا متوجه قدرت و اهمیت بخش نظرات مشتری یا کاربر هستید. حتی گاهی بیش از اینکه مطالب مربوط به محصول را بخوانید، به سراغ بخش نظرات و دیدگاه‌ها می‌روید. در نهایت، با ارزیابی همۀ نظرات، یک تصمیم می‌گیرید.

شما نیز حتما بخش نظرات را به سایت‌ فروشگاهی خود اضافه کنید، که به کاربران اجازه دهید، در مورد کیفیت و قابلیت‌های محصولات شما با یکدیگر تبادل نظر داشته باشند. البته این را هم اضافه کنیم که نیازی به فیلتر کردن نظرات منفی کاربران نیست.

6. برای ارسال محصول چندین گزینه بگذارید

شرایط زندگی کاربران با یکدیگر متفاوت است. یعنی اینکه شاید بعضی از آن‌ها، تنها در ساعات خاصی از روز بتوانند محصول خود را دریافت کنند. یا اینکه بخواهند، در روز مشخصی محصول خود را دریافت کنند. این موضوع را در فروشگاه اینترنتی دیجی کالا می‌بینیم. هر چقدر دست مشتری را بیشتر باز بگذارید، تمایل بیشتری برای خرید از شما خواهد داشت. البته این کار در ابتدای راه دشوار است؛ اما آن را  در برنامۀ آینده خود قرار دهید.

مورد دیگر، در نظر گرفتن انواع گزینه‌های ارسال است. همان کاری که فروشگاه اینترنتی دیجی کالا انجام می‌دهد. در مراحل انتهایی فرآیند خرید، انتخاب نوع پست مرسوله پیش روی‌تان قرار می‌گیرد.

7. هزینۀ ارسال محصول ناچیز یا رایگان باشد

رایگان بودن حمل‌ و نقل تاثیر زیادی در میزان فروش و جذب مشتری دارد. میزان این هزینه شاید زیاد نباشد؛ اما از نظر روانی تاثیر زیادی روی تصمیم خرید مشتری می‌گذارد. حتی آمار فروش در بیشتر فروشگاه‌های آنلاین نشان داده که خریداران مایل به اضافه کردن موارد بیشتری به سبد خرید خود هستند، تا بتوانند از امکانات حمل‌ و نقل رایگان و یا تخفیف‌های آن استفاده کنند.

روش های حمل و نقل مختلف

8. فروشگاه اینترنتی شما سرعت بالایی داشته باشد

تا به حال برای‌تان پیش آمده، که در حال کار کردن با یک سایت، از کند بودن آن کلافه شوید و سایت را ترک کنید؟ مانند فروشندۀ یک مغازه که با کندی کار، حوصلۀ شما را سر می‌برد و از مغازه خارج می‌شوید.

سرعت بالای سایت، یکی دیگر از فاکتورهای حیاتی برای فروشگاه اینترنتی است. منظورمان از سرعت بالا، باز شدن سایت در مدت زمان 2 تا 3 ثانیه است. اگر این زمان طولانی‌تر شود، بیش از 50% از کاربران سایت شما را ترک کرده و به‌سراغ رقبای‌تان می‌روند.

به علاوه اینکه گوگل رتبۀ سایت شما را پایین می‌آورد. پس برای به‌دست آوردن رضایت مشتریان، رضایت گوگل و افزایش فروش، بهینه کردن سرعت سایت را در اولویت خود قرار دهید.

بعضی از عوامل تاثیرگذار روی سرعت سایت، استفاده از هاست مناسب، بهینه‌سازی تصاویر و صفحات سایت و قالب مناسب است؛ پس همۀ این عوامل تحت کنترل خودتان است. اگر کنجکاو شدید، دربارۀ سرعت سایت بیشتر بدانید، میتوانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و راهنمایی بگیرید.

9. روی محصولات خود گاهی تخفیف بگذارید

چه چیزی لذت‌بخش‌تر از تخفیف سراغ دارید؟ همۀ فروشگاه‌های اینترنتی بزرگ مانند آمازون، علی بابا و دیجی کالا نیز از این روش استفاده می‌کنند. تخفیف محصولات اگر در زمان مناسب و هوشمندانه ارائه شود، روند فروش با شیب تند بالا می‌رود. مثلا می‌توانید یک تخفیف ویژه برای پایان فصل یا مناسبت‌ها بگذارید. یا اینکه به‌ازای خرید تعدادی محصول، یک پیشنهاد ویژه به مشتری ارائه دهید. ارائه این پیشنهادات مشتری را برای خرید بیشتر ترغیب می‌کند.

10. اعتماد مشتری را جلب کنید

در کسب و کارهای اینترنتی مشتری شما و فروشگاه‌تان را از نزدیک نمی‌بیند؛ پس طبیعی است که با اعتماد کامل از شما خرید نکند. این شمایید که باید به‌شکلی اعتماد او را جلب کنید. مثلا اینکه برای محصولات خود گارانتی مرجوعی و بازگشت وجه ایجاد کنید تا مشتری خیالش بابت کیفیت محصول راحت باشد.

همچنین برای سایت فروشگاهی خود حتما ” نماد اعتماد الکترونیکی ” بگیرید. داشتن نماد اعتماد الکترونیکی یک ویژگی بسیار مهم برای وبسایت فروشگاهی شما محسوب میشود. همه ی فروشگاه های موفق و پرفروش این نماد را دارا هستند. میتوان گفت نهایتا همه ی مشتریان این ویژگی را در وبسایت شما بررسی می کنند.

پایان مقاله…اما صفحه را نبندید!

شاید به‌ظاهر رعایت همۀ این موارد کار سخت و پیچیده‌ای به‌نظر برسد، اما… با انتخاب یک سیستم طراحی سایت فروشگاهی مناسب، بخشی از مسیر را رفته‌اید؛ چون بعضی از این معیارها در تعدادی از این سیستم‌ها در نظر گرفته شده است. مثل پشتیبانی دائمی و امنیت، سرعت بالای سایت، طراحی ریسپانسیو و تجربه کاربری.

می‌خواهیم یک پیشنهاد ویژه به شما بدهیم: اگر باورتان نمی‌شود که این سرویس فروشگاه‌ساز بخشی از معیارهای گفته شده را ندارد، چند روز آن را تست کنید.

ما امکان ” تست رایگان هفت روزه “را برای شما ایجاد کرده‌ایم.

خوشحال می‌‎شویم، به دغدغه‌های شما در زمینه طراحی سایت فروشگاهی پاسخ دهیم؛ پس سوالات تان را در بخش دیدگاه از ما بپرسید.

و با کارشناسان ما در ارتباط باشید:  01333854446

بیشتر بخوانید

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
trackback

[…] که قبلا در مقاله “ فاکتورهای یک فروشگاه اینترنتی موفق و پرفروش ” درباره این موضوع بطور مفصل صحبت کردیم، عکس ها […]

ساخت وب سایت / فروشگاه
7 روز تست رایگان